Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

 

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

 

Etiket - Sticker - Çıkartma

Etiket, çıkartma, sticker olarak da bilinen ve işletmelerin ürünlerinin, aynı zamanda markalarının tanımını ve tanıtımını yaptıkları bir matbaa reklam aracıdır. Rekabet şartlarının zorlaştığı günümüzde artık ürünün kalitesi kadar tüketiciye sunum şeklide önemli bir hale gelmiştir. Etiketlerde iyi bir tasarımla kalite ve güvenilirlik vurgusu öne çıkarılabilmekte, tüketiciye verilmesi istenen imaj oluşturulabilmektedir. Bu da ürünün rakip ürünlere nazaran satışında daha avantajlı bir hale gelmesine sebep olmaktadır. Tüketici nezdinde güven, kalite, marka bilinci ve sürdürülebilirliği oluşturma gibi ayrıntıları barındırmasıyla, dolayısıyla satışlarına etki eden bir araç olmasıyla üzerinde titizlikle durulması gereken bir konudur. Etiketler yapışkanlı ve yapışkansız olmak üzere iki farklı şekilde kullanılmaktadır. Tatbik edilecek satıhların üzerindeki kalıcılık ve dayanıklılıklarına göre matbaacılıkta farklı tekniklerle üretimi yapılmaktadır. Yapışkanlı etiketler adından da anlaşılacağı üzere satıh üzerine yapıştırmak suretiyle kullanılan etiketler olup, kuşe çıkartmalar, hamur kağıttan etiketler, serigrafi baskılı etiketler, damla etiketler örnek olarak verilebilir. Yapışkansız etiketler ise ürün üzerine dikilmek veya farklı şekillerde tutturulmak suretiyle kullanılan etiketler olup, tekstil ürünleri üzerine iple veya çengel iğneyle tutturulan sarkıtma etiketler örnek olarak verilebilir.


Etiket-Sticker-Çıkartma çeşitleri, kullanım alanlarıyla ilgili genel bilgiler

Etiketler uygulanacağı zemin ve kullanılacağı mekanlara göre farklı kağıt ve baskı teknikleriyle üretilmektedir. Etiket türlerinden hangisinin uygun olacağı konusunda öncelikle buradan seçim yapılabilir, seçimi yapılan etiket türüyle ilgili daha geniş bilgi ve tasarım örneklerine aşağıdaki görsellere veya altında yer alan linklere tıklanmasıyla ulaşılabilmektedir.

 
 

Kağıt etiketler:

Kuşe veya hamur kağıtlara basımı yapılan etiketlerdir. Suya, neme, güneş ışınlarına karşı dayanıklı değildir. İç mekanlarda, kuru zeminlerde ve güneş ışığına maruz kalmayacak yerlerde kullanımı uygundur. Geniş bir kullanım alanı vardır. Kağıt etiketlerde kullanılan başlıca kağıtlar kuşe ve hamur kağıtlardır.
 - Kuşe çıkartma kağıdına baskılı etiketler:
Düz zeminli bir kağıt cinsidir. Tek renkli veya renkli baskılarla üretilmektedir. Her renk artışı maliyet artışı anlamına gelmektedir. Toplu basım tekniğiyle, renkli, üzeri parlak selefonlu olarak, 1000 adet ve katları şeklinde çok uygun maliyetlerle üretim seçeneği mevcuttur. Renk değerleri sabit olan kurumsal firmaların kullanımına uygun değildir. Bu tür çalışmalar için ekstra renkler kullanılmakta, firmalara özel baskılar şeklinde üretilmektedir.
 - Hamur kağıtlara baskılı etiketler:
Ofislerde kullanılan fotokopi kağıtları hamur kağıtlara örnek olarak gösterilebilir. Baskılar yine tek renk veya renkli olarak yapılabilmektedir. Her renk artışı maliyet artışı anlamına gelmektedir. Kurumsal firmalar için ekstra renkler kullanılmakta ve firmalara özel baskılar şeklinde üretilmektedir.

 
 
Serigrafi Baskılı Etiketler:

Suya, neme, güneş ışınlarına karşı dayanıklı olması nedeniyle iç mekanlarda olduğu kadar dış mekanlarda bulunan beton, plastik, metal gibi tüm yüzeylerde sorunsuz bir şekilde kullanılabilmektedir. Yüksek ısılara maruz kalan yüzeylerde kullanıma uygun değildir. Tek renk baskılardan renkli baskılara kadar çeşitli basım teknikleriyle üretilebilmektedir.

 
 

Damla Etiketler:

Renkli baskılarla basımı yapılan ve baskı üzerine şeffaf görünümlü kimyasal bir solüsyon olan damla malzemesi dükülmektedir. Damla malzemesi, etiket üzerinde bombeli, kalın bir plastik kaplama görünümü oluşturur. Suya, neme, güneş ışınlarına karşı dayanıklı olması nedeniyle iç mekanlarda olduğu kadar dış mekanlarda da fazla pürüzsüz olmamak şartıyla tüm yüzeylerde sorunsuzca kullanılabilmektedir. Çok yüksek ısılar haricinde ısınan yüzeylerde de kullanılabilmektedir. Başlıca kullanım alanları mobilya, beyaz eşya, mutfak-banya, otomobil ve motorsiklet satış-tamir, demir-çelik sektörleridir.

 
 
CD Etiketleri:

CD etiketleri işletmelerin aynı zamanda kurumsal çalışmalarının da bir parçası niteliğindedir. Grafik programları aracılığıyla öncelikle tasarım çalışmaları yapılır. Basıma hazır hale gelmesiyle önce baskısı yapılır, basım sonrasında da daha önce hazırlanmış olan CD ölçülerindeki özel bıçakla kesimi yapılmaktadır. Renkli baskılarla basımı yapılabilmektedir. Etiketin arkasındaki koruyucu kağıt tabaka kaldırılıp CD üzerine yapıştırılmak suretiyle tatbik edilmektedir.

 
 
Tekstil Etiketleri:

Tekstil etiketleri kağıt ve kumaş olmak üzere farklı hammaddelerle üretilmektedir. Kağıt etiketlerde ince ve kalın gramajlarlı kağıtlar kullanılabilmektedir. İki kağıdın birbirine sıvanarak yapıştırılmasıyla daha kalın etiketler de elde edilebilmektedir. Kumaş hammaddesiyle üretilen tekstil etiketlerinde ise yine farklı seçenekler bulunmaktadır. Kullanılanacak ürüne en uygun olan kumaşın seçilmesiyle, ihtiyaca cevap verilmektedir.

 
  

kağıt etiketler
serigfar etiket

 

Kağıt Etiketler

 

 

Serigrafi Baskılı Etiketler

   
tekstil etiketi
damla etiket

 

Tekstil Etiketleri

 

 

Damla Etiketler

   
cd etiketi  
   
CD Etiketi  

 

 

 

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Iletişim
Iletişim
Iletişim
Iletişim
altaltalt
 
 

© hurriyetmatbaasi.com.tr 2012-2023 Tüm Hakları Saklıdır.